Duhovni forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako Bog danas poziva?

2 posters

Go down

Kako Bog danas poziva? Empty Kako Bog danas poziva?

Post  bdM Wed Oct 12, 2011 12:42 pm

Evo vijesti o Vikendu u Karmelu kao poticaja na dijalog o temi: "Kako Bog danas poziva?"

Bog nije prestao pozivati

7. – 9. 10. 2011. REMETE (ZAGREB) Karmel Majke Božje Remetske imao je radost ponovno otvoriti svoja vrata i ponuditi mladićima u traženju njihovoga životnog puta iskustvo dvoipoldnevne duhovne obnove u ozračju samostanskoga života. Od 7. do 9. listopada u Duhovnom centru sv. Ivana od Križa boravili su i s karmelićanima molili, promišljali, razgovarali i družili se trinaestorica mladića: Krešimir, Jurica i dvojica Tomislava iz sjeverne Hrvatske; Vladimir, Ivica i Ivan iz Slavonije; Mario, Ivan, Mate i Željko iz Splita i Darko iz Livna. Uz njih su, već kao mladi domaćini, sudjelovali karmelski aspiranti Mate, Petar, Marinko i dvojica Ivana. Domaćin je bio o. Vinko, a animatori oci Mato, Zlatko P. i Dražen M.
Na početku je mladićima predstavljen cilj "Vikenda u Karmelu": proživjeti vrijeme u Božjoj prisutnosti, upoznati Karmel i promisliti o svome pozivu. "Želimo vam biti na pomoći da spoznate Božju volju za vaš život i odvažite se izvršiti ju", istaknuo je o. Dražen Marija. O. Mato je srdačno i realno govorio o zdravoj kršćanskoj duhovnosti i životnim opredjeljenjima. Iz bogatoga životnog iskustva i s motrišta teološko-duhovnih spoznaja osvjetljavao je današnje vrijeme, obilježja mladenaštva i otajstvo Božjega poziva – kako bračnoga, tako onoga na posvećeni život i svećeništvo. Prvu večer obilježila je dojmljiva predstava u izvedbi karmelskih aspiranata: "Ukorak s Terezijom". Mladenačka lutanja i odluke obnoviteljice Karmela svete Terezije od Isusa predstavljeni su u njihovim dodirnim točkama s traženjima i opredjeljenjima današnje mladeži. Spasitelj i prijatelj Isus jasno je zasjao kao Put i najbolji izbor.
Prvoga dana obnove obilježen je spomendan Blažene Djevice Marije od Krunice, a drugi, subotnji dan, protekao je tradicionalno marijanski. Bila je to prilika staviti se u Gospinu školu: kako promatrati otajstva Isusova života, kako biti uz Isusa u snazi vjere, kako ostati na nogama čak i podno križa? Pjevani "Salve Regina" u svetištu Zagovornice Hrvatske sudionicima je omogućio okusiti uzvišeni trenutak sinovske odanosti Majci i Uresu Karmela.
Između ostaloga o. Mato živo je predstavio lik časnoga brata Anđelka, hrvatskoga karmelićanina koji je čak pedeset godina proveo kao misionar u Bagdadu. Vrativši se u Hrvatsku vrijeme je provodio u trajnome čitanju i razmatranju Svetoga Pisma i jednostavnome stolarskom poslu, a sve to u izrazitom duhu siromaštva i radosne pokore. Imajući u vidu primjer brata Anđelka, kao i druge svijetle primjere časne braće u povijesti Karmela na našim prostorima, o. Mato potaknuo je one mladiće koji u sebi osjećaju karmelski poziv da uzmu u obzir i poziv časnoga brata. "Oni, premda ne ostvaruju specifični apostolat prezbitera, u punini sudjeluju u karmelskome životu. Karmel je i nastao kao laički red te su braća oduvijek bila pravi blagoslov zajednica", istaknuo je o. Mato.
O. Provincijal je, predslaveći nedjeljnu Euharistiju, u homiliji istaknuo da uzrok krize duhovnih zvanja nije to što bi Bog prestao pozivati. On sigurno Crkvi poziva pastire koji su joj potrebni. Taj poziv poziv je na duboko zajedništvo s Bogom koje je predstavljeno slikom svadbe koja je prisutna i u iskustvu sv. Terezije od Isusa. Na radost te svadbe Bog i danas poziva mnoge te očekuje spremni i iskreni odgovor, dostojan veličine milosnoga dara.
Tijekom duhovne obnove mladići i animatori su imali prilike razmijeniti svoja životna i pozivska iskustva u ozračju povjerenja. I za vrijeme klanjanja, ali i za vrijeme šetnje i bratskoga razgovora osjećala se Isusova i Marijina prisutnost koja je mladiće međusobno povezivala i osvjetljavala njihova iskustva te ih bodrila za nastavak životnoga puta.
U nedjelju popodne, programu su se pridružili i karmelski bogoslovi, među kojima su trojica u neposrednoj pripravi za svečane zavjete. Gospi od kamenitih vrata na koncu smo izručili sadašnjost i budućnost svih sudionika, vjerujući da će razbuđena snaga milosti u njihovim životima polako ploditi odvažnim opredjeljenjima za Gospodina Isusa.
Mladići su otišli puni zahvalnosti, ne zaboravljajući one koji su im omogućili ovo iskustvo, a nisu bili u prvom planu. Njihove dojmove možete pročitati na ovom forumu, a i vas pozivamo da iznesete svoje mišljenje o temi: "Kako Bog danas poziva?"[center]

bdM

Posts : 6
Join date : 2009-12-17

Back to top Go down

Kako Bog danas poziva? Empty Re: Kako Bog danas poziva?

Post  Krešimir Fri Oct 14, 2011 9:43 am

Božji blagoslov i pozdrav svima.
Prošli vikend u Karmelu na Remetama sam doživio vrlo duboko i milosno. Prije nisam imao previše kontakata s karmelićanima ali mi je Karmel uvijek bio nekako posebno privlačan. Moram priznati da sam dobio više nego što sam očekivao. Ne znam odakle početi. Od predobrog prijema i programa (ni hrana nije bila loša, štoviše, he,he)do smirenih i radosnih redovnika i sjajnih mladih ljudi. Program je bio odlično koncipiran. Molitva, predavanja(nagovori), predstava, film, klanjanje, korna molitva, euharistija...a posbno su me dojmila predstavljanja s svjedočenjem o životu i pozivu i redovnika i nas tražitelja Božje volje za svoj život. Nisam se iznenadio karmelićanima ali su me pretekli u očekivanju jer su doista jaki. Prije svega normalni, jednostvani, uravnoteženi a opet onako mangupski simpatični i otvoreni. Vjerujem da bi se mnogi iznenadili koliko različitih ljudi se nađe oko iste karizme i življenja. Ipak, najveće iznenađenje su mi bili mladići koji su došli poput mene na iskustvo karmelske duhovnosti i mladi koji su tek ušli u Karmel kao aspiranti. Ponajviše mladići od 18, 20 godina koji su pokazali da su duhom debelo ispred mnogih ljudi većeg životnog iskustva. Čini se da Duh puše kako hoće, kada hoće i kome hoće Wink
Kakva god dolazila teža vremena za Crkvu u svijet, ako takvi mladići ustraju u duhovnom pozivu, svijet ima nade:) Bog očito ima odgovor na svako vrijeme. Hvala mu na tome i na onome što sam dobio na ovom susretu. Vjerujem da je Bog za mene učinio što je trebao a ostalo je na meni. Rekao bi najjednostavnije - našao sam Biser Smile

Krešimir

Posts : 1
Join date : 2011-10-13

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum